top of page

 

Szolárium tudnivalók

 

Bőrtípus táblázat:

1-es bőrtípus:

  • A hajszínük:majdnem fehér vagy szőke vagy vörös

  • Szemszínük:világoskék, világosszürke

  • A bőrük:rendkívül fehér, sok vörös szeplővel

  • Barnulási képesség:egyáltalán nem képes a bőrük barnulni, csak pirul

  • A bőr érzékenysége:mindig megégnek a napon majd lehámlanak

  • Az európai lakosság:2 %-a tartozik ebbe a bőrtípusba

  • Az 1-es bőrtípusba tartozóknak, NEM AJÁNLOTT a szoláriumozás!!!

  • Szerencsére ma már létezik az UV-mentes barnítás, ami ideális számukra, hiszen így Ők is lehetnek egészségesen barnák.

 

2-es bőrtípus:

  • A hajszínük:világos vagy közép szőke haj

  • Szemszínük:kék, zöld vagy szürke szemek

  • A bőrük:fehér bőr, néha szeplő

  • Barnulási képesség:a bőrük csak kissé képes lebarnulni

  • A bőr érzékenysége:érzékeny, könnyen leég

  • Az európai lakosság:12 %-a tartozik ebbe a bőrtípusba

3-as bőrtípus:

  • A hajszínük:sötét szőke, világos vagy gesztenyebarna

  • Szemszínük:szürke, zöld vagy gesztenyebarna

  • A bőrük:inkább bézs, mint fehér

  • Barnulási képesség:a bőrük képes szépen lebarnulni

  • A bőr érzékenysége:ha nem figyelnek, leéghetnek

  • Az európai lakosság:78 %-a tartozik ebbe a bőrtípusba

4-es bőrtípus:

  • A hajszínük:barna

  • Szemszínük:barna

  • A bőrük:kreol

  • Barnulási képesség:a bőrük képes szépen és tartósan lebarnulni

  • A bőr érzékenysége:a leégés nagyon ritka

  • Az európai lakosság:8 %-a tartozik ebbe a bőrtípusba

 

 

Hogyan kell szoláriumozni?

 

A kérdés nagyon egyszerűnek tűnhet és ennek ellenére mégis nagyon sokan nem tudják, hogyan kell szoláriumozni, hogy a lehető leggyorsabban és a legszebben barnuljanak le illetve a bőrük egészségét is megőrizzék.
Napozni, szoláriumozni egyaránt jó dolog, nem csak a szép barna bőrért, ami karcsúbbnak mutat minket és az izmainkat kiemeli, hanem a szervezetünk D-vitamin szükségletének kielégítésére is. Ha megtanuljuk, hogyan is kell ezt csinálni, nem csak szépek, divatosak lehetünk, de a szervezetünk, beleértve a bőrünk egészségét is megőrizhetjük hosszú távon. 

 

Általános szabályként leszögezhetjük, hogy az I. bőrtípusba tartozóknak és a gyerekeknek nem ajánlott a szoláriumozás.
A gyerekek bőrének UV fény érzékenysége még nem megfelelően fejlett, ezért a serdülőkor előtt nem ajánlatos elkezdeni a szoláriumozást, és ezt követően is csak akkor, ha átfogó és szakszerű felvilágosítást kaptak.

 

Mi 18 évnél fiatalabbaknak egyáltalán nem ajánljuk a szolárium használatát.

1. szabály: bőrtípus meghatározás

Mielőtt elkezdenénk szoláriumozni, nem árt, ha végig gondoljuk, milyen a bőrünk, milyen bőrtípusba tartozunk. A bőrtípusunk egy öröklött tényező, megváltoztatni nem tudjuk. Ez a genetika tulajdonságunk meghatározza, hogy hogyan reagál a bőrünk az UV-fényre (napra és a szoláriumra egyaránt) és mennyire képes lebarnulni. Már elegendő lehet, ha végig gondoljuk, hogy nyáron nyaraláskor mennyire tudunk lebarnulni, le szoktunk-e égni a napon.

2. szabály: fokozatosság

Első alkalommal mindig rövid időre menjünk szoláriumba , majd fokozatosan, ahogy barnul a bőr, kis egységenként emeljük a szoláriumozás időtartamát. Ennek fontossága, hogy minél barnább a bőr, annál több UV fény kell ahhoz, hogy tovább barnuljon. Minden alkalommal a fokozatosság elvét betartva elérhetjük, hogy a bőrünk sose égjen le. Abban az esetben, ha egy ideje már nem napoztunk vagy szoláriumoztunk vagy más okból elvesztettük bőrünk barnaságát (vírus infekciók után, lázas állapotok után, bőrradírozás után, ha leégtünk), a szoláriumozási időt ismét le kell csökkenteni, pont úgy, mintha most kezdenénk elölről és alkalmanként fokozatosan ismét emelni, olyan ütemben, ahogy a bőrünk egyre barnább lesz. A témában illetékes bizottság (mint pl. a Bundesgesundheitsamt ,a német szövetségi egészségügyi központ) ajánlása szerint a napozások vagy szoláriumozások száma max. 50 lehet évente. Az egyes napozási - szoláriumozási időpontok között min. 48 órás szünetet kell tartani. A leégést jelző bőrpír 6-24 órával később jelentkezik. 24 órán belül megismételt napozás nemkívánatos bőrpír kialakulásához vezethet.

3. szabály: soha ne égj meg!

A bőrünk akkor ég meg, ha több időt napoztunk vagy szoláriumoztunk, mint amennyit az adott időben lévő barnultságunk megengedett volna. Ezért fontos a fokozatosság. A megégett bőr nem lesz szép, lehet, hogy le is hámlik, így a célunk, hogy lebarnuljunk, nem értük el, illetve még egy csomó pénzt is kidobtunk az ablakon. A megégés károsítja a bőr szerkezetét, nem a finom szoláriumozás vagy a napozás.
Tünetek: a bőr húzódik vagy fáj, piros, meleg, esetleg viszket (1. fokú égési sérülés). A súlyosabb, ha ezen tünetek mellett még hólyag is keletkezik (2. fokú égési sérülés). Leégett bőrrel tilos napozni, szoláriumozni. A gyakori napégések növelik a bőrrák rizikóját.

4. szabály: mértékletesség

A bőrünk barnulása genetikailag meghatározott tényező, ami azt is meghatározza, hogy milyen ütemben képes alkalomról alkalomra barnulni a bőrünk, illetve azt is, hogy milyen mértékű lehet a maximális barnaságunk. Ezt a tulajdonságunkat megváltoztatni nem tudjuk. Mindig csak annyi időre menjünk a szoláriumba, amennyit a bőrünk barnultsága megenged számunkra. A barnulás maximuma is egyénenként változó tulajdonság. Egy kék szemű, fehér bőrű sose lesz olyan barna, mint Salma Hayek vagy Antonio Banderas. A bőre nem képes olyan mértékben lebarnulni, akkor sem, ha többet napozik vagy szoláriumozik a cél érdekében. Nem hibázhatunk, ha odafigyelünk arra, hogy sose égjünk meg.

5. szabály: használj védőszemüveget!

Az UV-fénytől (nap, szolárium, hegesztő pisztoly fénye) óvni kell a szemünket, mert hosszú távon fenn áll a lehetősége, hogy károsíthatja a szemünket, pl. idős korunkra szürkehályogot okozva, illetve vannak olyan orvosi kutatások, mely a szemet érintő daganatos elváltozások egyik lehetséges okozójaként is az UV-fényt említik. Ezért tanácsos nyáron UV-szűrős napszemüveget hordani és ezért ajánlott a szoláriumban is védőszemüveget viselni. Ez nem azt jelenti, hogyha a szoláriumban kinyitjuk a szemünket bármi bajunk eredhet belőle, csupán csak annyit, hogy aki rendszeresen szoláriumozik, arra a rövid időre is védje a szemét az UV-sugaraktól. A szoláriumban használt védőszemüvegek csak úgy, mint a napszemüvegek kiszűrik az UV-fényt illetve úgy vannak megtervezve, hogy a formájuk, méretük miatt a teljes arcunk le tud barnulni, nem keletkezik rajta fehér folt. Szemműtét után több hónapig nem ajánlott a szoláriumozás és a napozás, minden esetben az orvos hívja fel a figyelmet és engedélyezi, mikor lehet elkezdeni. Akinek operálták a szemét, fontos, hogy kérje ki az orvosa tanácsát, mikor lehet először szoláriumoznia és hogyan.

 

Amit még érdemes tudni

Szoláriumozás után fontos a folyadékpótlásra is gondolni, a szoláriumban lévő meleg miatti folyadékvesztés és a bőrünk jobb kondíciója miatt is. Akinek alacsony a vérnyomása, az fokozottan figyeljen erre oda. Ők válasszák inkább a fekvő szoláriumot.

A szolárium kozmetikumokat speciálisan szoláriumozáshoz fejlesztették ki, segítségükkel mélyebb, tartósabb barnulás következik be rövidebb idő alatt.  Egy barnulási periódus során 30-40 %-kal hatékonyabban barnulhatunk szolárium kozmetikummal, mint a nélkül. Ennek az oka, hogy különböző hatásmechanizmusaik által több pigment keletkezik illetve természetes pigmentet visznek be a bőrbe. De használatuk nem csupán az eredményesebb barnulás érdekében fontos, hanem azért is, mert a szoláriumozás ideje alatt védelmet nyújtanak az UV fény nem kívánatos hatásai ellen. Hatékonyan megkötik a szoláriumozás során keletkező szabadgyököket, aktív ápoló, hidratáló összetevőik pedig táplálják a bőrt, elősegítve ezzel az UV fény eredményesebb hasznosulását. Anti-ageing hatóanyagaik segítségével megelőzik az apró ráncok kialakulását. Szolárium kozmetikum használatával elkerülhetjük a jellegzetes „szolárium szag” kialakulását is. Kellemes, erőteljes illatuk hozzájárul ahhoz, hogy a szoláriumozás még kellemesebb élmény legyen. Ezek a kozmetikumok nem tartalmaznak fényvédőt, ezért napozáshoz nem használhatók.

 

Smink és parfüm

Szoláriumozás előtt a smink, parfüm eltávolítása a bőrünkről azért fontos, mert ezek a kozmetikumok egyrészt tartalmazhatnak UV-szűrő hatóanyagot, ami által nem fog a bőrünk lebarnulni, hiába szoláriumoztunk, illetve a meleg hatására kitágult pólusainkba beszívódva eltömítik azokat, ezáltal pl. mitesszert okozva. Sőt akár súlyos allergiás reakciót is kiválthatnak. A szoláriumozás idejére magunkon hagyott ékszer helyén szintén fehér folt marad, illetve azok a melegtől átforrósodva megégethetik a bőrünket.

Bőrünk ápolása

Bőrünk ápolása, hidratálása a mindennapi rutin fontos része, különösen akkor, ha napozunk / szoláriumozunk. A barnulás tulajdonképpen a bőr UV fény hatására bekövetkező természetes védelmi reakciója, melynek következtében a bőrünket fedő szaruréteg megvastagszik és felületi vízhiány léphet fel.  A bőr feszességéért felelős kollagén rostok szerkezete megváltozhat, ezzel a korai öregedés jelei láthatóvá válhatnak. Ezért nagyon fontos, hogy megfelelően ápoljuk bőrünket. A szoláriumozás utáni készítményeket a két szoláriumozás között kell használni reggel és/vagy este, a hagyományos testápoló helyett. A bennük található antioxidáns hatóanyagok ( aloe vera, tea kivonatok, A-vitamin, C-vitamin, uborka-kivonat, stb.) segítenek a szabadgyökök megkötésében és ápolják a bőrt. Ha egy szoláriumozó normál testápolót használ a mindennapos bőrápolásra, akkor fontos arra odafigyelnie, hogy szoláriumozás előtt kerülje az UV-szűrős termékek használatát, különben sose fog lebarnulni. A bőrradír (peeling) kezelés után közvetlenül nem ajánlott szoláriumozni, mivel a bőrünk elhalt szarurétegét távolítottuk el általa, felfedve így olyan bőrterületeket, melyek ez idáig még nem voltak közvetlen kitéve az UV-fénynek, így a bőrünk ilyenkor hajlamosabb a leégésre.

 

A szolárium nem csak barnít!

Természetesen a vendégek többnyire esztétikai célból barnulnak, de gyakran említik azt is, hogy a borongós, napfénytől mentes időszakban akedélyállapotuk javítására is szívesen igénybe veszik a szoláriumot. Sajnos a 40 év feletti lakosságnak csak egy kis hányada használja ki az UV-fény szervezetre gyakorolt pozitív hatását, pedig a népbetegségnek számító csontritkulás is megelőzhető lenne a mértékletes, rendszeres szoláriumozással. Ez az arány Nyugat- Európában sokkal nagyobb, hiszen ott nagyobb nyilvánosságot kap az UV-fény számos kedvező hatása. A stressz, a félelem, és az aggodalmaskodás nem csak az idegrendszerre vannak hatással, hanem a vérnyomás is emelkedik, és hosszú távon gyengítik a szívműködést az ilyen helyzetekben a megnövekedett adrenalin termelés miatt. A D-vitamin hiánya az egyik legfontosabb oka a szív elégtelenségnek. Napjainkban egyre gyakrabban tapasztalják a szolárium stúdiót üzemeltetők, hogy orvosi tanácsra keresi fel őket ez a korosztály. Jó néhány bőrbetegségnél, pl. psoriasis, neurodermitis vagy akne az UV fény enyhülést hozhat. Számos esetben a bőrkép is javul. Terápiás kezeléshez azonban orvosi konzultáció szükséges.

Magyarországon a szoláriumba járók döntő többsége a 2-es, 3-as bőrtípusba tartozik.

Sajnos még mindig találkozunk olyan vendéggel, akinek a barnulás mértékegysége a pirulás. Az ő gondolataikban rögzült ez a helytelen szemlélet, hogy annál hatékonyabb a szoláriumcső, minél inkább megpirult a használata után, pedig éppen ez lenne a leginkább elkerülendő. Az új fejlesztésű EU 0,3-as szolárium csövek használatával ezt a problémát teljes mértékben el lehet kerülni, hiszen ezek egyik legfontosabb jellemzője, hogy, nem okoznak bőrpírt.

 

Köszönet a MalawiSun Barnító és Alakformáló Stúdiónak

 

 

A témához tartozó szakirodalom

SunGuard Szolárium
SunGuard Szolárium
bottom of page